Anladık onlar uzaylı, peki biz nereliyiz
kategori : bilim

eklenme : 29 Temmuz 2017 | 01:16

son güncelleme : 04 Eylül 2017 | 17:43


Zaman göreceli bir kavram yoksa uzayda mı öyle


Üniversite yıllarında yeni arkadaşlarla tanıştığım dönemde neredeyse her ilden arkadaşım olmuştu ve bu arkadaşlar o illerde doğup büyüyen insanlardı.


Tanışma esnasında çoğunun şöyle bir ifadesi olmuştu; nerelisin "adanalı" havası, suyu, yemek kültürü, insanları vs konuşulduktan sonra adanalı arkadaşım bana "Bence adanadan sonrası doğu" demişti.Bu ifadenin aynısını Kütahyalı bir arkadaşım "Bence Kütahya'dan sonrası doğu" şeklinde, Ankaralı bir arkadaşı ise "Bence Ankarada'dan sonrası doğu" şeklinde ifade etmişti


Bu konu beni güldürdüğü için bu arkadaşların yanında her ne kadar bu konuyu uzatmasamda bir çok yerde bu üç ifadeyi birleştirip anlattığım olmuştur.Doğup büyüdüğüm yer olduğu içinde bence İstanbul'dan sonrası doğu deyip konuya son noktayı da genelde ben koyuyordum.


Uzaylı muhabbetleri sürekli gündemde


Anladık onlar uzaylı, peki biz nereliyiz

Bu konuyu bizzat yaşamış ve durumu hafızasına kaydetmiş biri olarak aklıma şu soru geliyor : Her ne kadar var oldukları somut delillerle kanıtlanmış olmasa da, var olduklarını düşünerekten , onlarda bizim için uzaylı tabirini kullanıyorlar mı diye merak ediyorum


Bize dünyadan sonrası uzay olarak geliyor olabilir, peki onlara nereden sonrası uzay olarak geliyor acaba ? Stephen hawking'i yakalasam ilk soracağım soru bu olacak.Sürekli uzaylılar ile ilgili komplo teorisi üretip uykularımızı kaçıracağına bu sorulara kafa yor demeyi düşünüyorum kendisine


Gelelim haberimizin ana konusuna aslında bizde uzaylı kategorisine giriyor muyuz ?


BBC Türkçe'de yayınlana habere göre; Bilim insanları, insan vücudunu oluşturan atomların yaklaşık yarısının Samanyolu'nun ötesinde oluşmuş ve devasa yıldız patlamalarının sonucunda çıkan galaksiler arası rüzgarlarla güneş sistemine taşınmış olabileceğini öne sürdü.


Bu çalışmalarda, büyük yıldızların patlamaları sonucunda patlamanın şiddetiyle bulunduğu galaksinin yerçekiminden kurtulan tonlarca atomun uzaya fırladığı ve saniyede yüzlerce kilometre mesafe kat ederek devasa bulutlar halinde çevrelerinde bulunan daha büyük galaksilerin üzerine çöktüğü tespit edildi.


Anladık onlar uzaylı, peki biz nereliyiz

Bilim insanları, yıldızlarda oluşan elementlerin bir galaksiden diğerine seyahat edebildiğini daha önceki çalışmalarında kanıtlamıştı.


Anlaşılan o ki yarı uzaylı yarı dünyalıyız


Ancak bu son araştırma, Samanyolu ve benzer büyüklükteki galaksilerde bulunan materyallerin yarısına yakınının daha küçük komşu galaksilerden gelmiş olabileceğini ortaya koyan ilk çalışma olma özelliğini taşıyor.


ABD'nin Illinois eyaletindeki Northwestern Ünviersitesi'nden gökbilimci Prof. Dr. Daniel Anglés-Alcázar, "Evrendeki yerimizi anlamamız açısından bilim çok yardımcı oluyor. Bazı açılardan, içinde olduğumuz galaksiyi düşündüğümüzde bizler aslında bir nevi Samanyolu dışından gelen ziyaretçi ya da göçmenleriz" diyor.


WhatsApp’ta Paylaş Facebook'da Paylaş Twitter'da Paylaş


Uzay ile ilgili haberler


Uçak korkusunu daha yeni yenmiştik, nereden çıktı bu roketle seyahat


Güneş'ten 100 bin kat daha büyük olan karadelik keşfedildi


Nasa:Dünya'yı teğet geçecek


Elon Musk, astronotlar tarafından giyilecek yeni uzay kıyafetinin fotoğrafını paylaştı


NASA'dan çok kıyak iş ilanı, gezegenler arası koruma uzay bekçisi


Hawking şaşırtmıyor, şimdi de uzaydaki yaşam tehdidi açıklaması

Homer olsaydın nasıl tepki verirdin0

0

0

0

0

0

0

0
Yorum yapın


Andraid için çok tehlikeli virüs, kredi kartı bilgilerini çalabiliyor

Bakan Faruk Özlü: Üretim Reform Paketi ile birlikte bilişim teknolojisi ve yazılım üreten işletmeler, Sanayi Sicil Kanunu kapsamına alınmıştır

Marvel satışları düşünce faturayı kadınlara kesti

Tesla dünyanın en büyük bataryasını yapacak

Baba anahtarları kap yoksa... anladın sen onu der gibi ağlayan bebekler için

Tren durdurma geride kaldı, Yeni bir şey lazım mesela ortadan ikiye ayrılmış gemiyi birleştirmek,yeni fragman geldi

1977'de ölen Elvis Presley, geçen yıl 27 milyon dolar kazandı

Apple'ın akıllı saati, Apple Watch 3, yakında raflarda

Burger King Rusya, sanal para birimi geliştirecek

Kronik hastalar için 'danışman eczaneler' geliyor