Bakan Faruk Özlü: Üretim Reform Paketi ile birlikte bilişim teknolojisi ve yazılım üreten işletmeler, Sanayi Sicil Kanunu kapsamına alınmıştır
kategori : ekonomi

eklenme : 12 Ağustos 2017 | 15:57

son güncelleme : 12 Ağustos 2017 | 16:19


Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü, 1 Temmuzda yürürlüğe giren, Üretim Reform Paketi ile bilişim teknolojisi ve yazılım üretmek gibi alanlardaki işletmelerin Sanayi Sicil Kanunu kapsamına alındığını açıkladı


Özlü, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliğinde düzenlenen 'Bilişim Sektörü Buluşması" konulu toplantıda "1 Temmuz’da yürürlüğe giren Üretim Reform Paketi ile birlikte bilişim teknolojisi ve yazılım üreten işletmeler, Sanayi Sicil Kanunu kapsamına alınmıştır. Yani bu paketle, yazılımcılarımızı sanayici kapsamına aldık. Artık yazılımcılar, sanayicilerin elde ettikleri tüm haklardan faydalanacaklar. Bu paketin sunduğu imkanları, özellikle genç girişimcilerimizin takip etmelerini istiyorum' dedi.Türkiye'de 589 Ar-Ge ve 74 tasarım merkezinin olduğunu belirten Özlü, bu sayıyı bu yılın sonuna doğru bin civarına çıkarmayı istediklerini belirtti.


Özlü: Bu sektörlerin yaşadığı sorunları çözmeye çalışacağız


Özlü,'Bu sektörlerin nitelikli iş gücü açığı, Ar-Ge teşviklerinin uygulanmasında yaşanan sorunlar, fiyat odaklı ihale süreçleri gibi problemler yaşadığınızı biliyoruz. Bu alanlarda çalışmalar yapmak ve ilerleme kaydetmek durumundayız.


yazılım

Bu amaçla, Bilgi Teknolojileri ve yazılım sanayimizin cirosunun en kısa sürede iki katına çıkarılmasını hedefleyen, 'Bilgi Teknolojileri ve Yazılım Sanayi Programı' çalışmasını başlattık. Hem kamunun hem şirketlerin hem de bilişim ve yazılım sektörünün çok daha fazla proje üretmesi gerekmektedir' diye konuştu.


Bakan ayrıca okulların, sanayinin ihtiyaçlarını karşılayabilecek müfredatlar geliştirmesi için çalışmalar yaptıklarını söyledi.


Özlü:Toplamda 100 bin kişiye istihdam sağlayacak


Bilişim Vadisi'nin 1. etabının sonlandığında 2 bin, proje tamamlandığında ise yaklaşık 100 bin nitelikli insana istihdam sağlayacağını belirten Özlü, vadide 5 bin Ar-Ge firmasının aktif olacağını ve yılda 10 milyar dolar ciroya ulaşabileceğini söyledi.


Özlü, Türkiye'nin sanayileşmede vagon değil, lokomotif ülke olmayı amaçladığını söyleyerek, 'Bakanlık olarak, 3 temel prensip ve hedef üzerinde yoğunlaşmış bulunuyoruz. Bunlardan birincisi 'İleri Sanayi Ülkesi Türkiye', ikincisi 'Bilim Merkezi Türkiye', üçüncüsü ise 'Teknoloji üssü Türkiye' hedefidir. Bu hedefler asla hayal değildir.' dedi.

WhatsApp’ta Paylaş Facebook'da Paylaş Twitter'da Paylaş

Homer olsaydın nasıl tepki verirdin0

0

0

0

0

0

0

0
Yorum yapın


Amazon.com, Türkiye'de faaliyete geçmeye hazırlanıyor

Marvel ve Netflix defenders ekibini topluyor : Iron Fİst

Apple internet sayfasına gizli iş ilanı koydu, bulabileni işe alıyor

Türkiye'de en çok parayı Çin'li turist mi harcıyor

Engel tanımayan bir engellinin hikayesi, Google'den burs alan ilk Türk engelli Muratcan Çiçek

Oyun oynamayı seviyor musun, peki paran cebinde kalsın istiyor musun, Steam indirimleri başlıyor

1977'de ölen Elvis Presley, geçen yıl 27 milyon dolar kazandı

Bir çin atasözü derki : 成功可能不會教的人很多,但不能教很多東西。

Bu sefer kullanıcıların yüzü gülecek

Belli ki whatsapp kullanıcılarının bir dediğini iki etmiyor; emoji arama özelliği gelmek üzere