Bakan Faruk Özlü: Üretim Reform Paketi ile birlikte bilişim teknolojisi ve yazılım üreten işletmeler, Sanayi Sicil Kanunu kapsamına alınmıştır
kategori : ekonomi

eklenme : 12 Ağustos 2017 | 15:57

son güncelleme : 12 Ağustos 2017 | 16:19


Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü, 1 Temmuzda yürürlüğe giren, Üretim Reform Paketi ile bilişim teknolojisi ve yazılım üretmek gibi alanlardaki işletmelerin Sanayi Sicil Kanunu kapsamına alındığını açıkladı


Özlü, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliğinde düzenlenen 'Bilişim Sektörü Buluşması" konulu toplantıda "1 Temmuz’da yürürlüğe giren Üretim Reform Paketi ile birlikte bilişim teknolojisi ve yazılım üreten işletmeler, Sanayi Sicil Kanunu kapsamına alınmıştır. Yani bu paketle, yazılımcılarımızı sanayici kapsamına aldık. Artık yazılımcılar, sanayicilerin elde ettikleri tüm haklardan faydalanacaklar. Bu paketin sunduğu imkanları, özellikle genç girişimcilerimizin takip etmelerini istiyorum' dedi.Türkiye'de 589 Ar-Ge ve 74 tasarım merkezinin olduğunu belirten Özlü, bu sayıyı bu yılın sonuna doğru bin civarına çıkarmayı istediklerini belirtti.


Özlü: Bu sektörlerin yaşadığı sorunları çözmeye çalışacağız


Özlü,'Bu sektörlerin nitelikli iş gücü açığı, Ar-Ge teşviklerinin uygulanmasında yaşanan sorunlar, fiyat odaklı ihale süreçleri gibi problemler yaşadığınızı biliyoruz. Bu alanlarda çalışmalar yapmak ve ilerleme kaydetmek durumundayız.


yazılım

Bu amaçla, Bilgi Teknolojileri ve yazılım sanayimizin cirosunun en kısa sürede iki katına çıkarılmasını hedefleyen, 'Bilgi Teknolojileri ve Yazılım Sanayi Programı' çalışmasını başlattık. Hem kamunun hem şirketlerin hem de bilişim ve yazılım sektörünün çok daha fazla proje üretmesi gerekmektedir' diye konuştu.


Bakan ayrıca okulların, sanayinin ihtiyaçlarını karşılayabilecek müfredatlar geliştirmesi için çalışmalar yaptıklarını söyledi.


Özlü:Toplamda 100 bin kişiye istihdam sağlayacak


Bilişim Vadisi'nin 1. etabının sonlandığında 2 bin, proje tamamlandığında ise yaklaşık 100 bin nitelikli insana istihdam sağlayacağını belirten Özlü, vadide 5 bin Ar-Ge firmasının aktif olacağını ve yılda 10 milyar dolar ciroya ulaşabileceğini söyledi.


Özlü, Türkiye'nin sanayileşmede vagon değil, lokomotif ülke olmayı amaçladığını söyleyerek, 'Bakanlık olarak, 3 temel prensip ve hedef üzerinde yoğunlaşmış bulunuyoruz. Bunlardan birincisi 'İleri Sanayi Ülkesi Türkiye', ikincisi 'Bilim Merkezi Türkiye', üçüncüsü ise 'Teknoloji üssü Türkiye' hedefidir. Bu hedefler asla hayal değildir.' dedi.

WhatsApp’ta Paylaş Facebook'da Paylaş Twitter'da Paylaş

Homer olsaydın nasıl tepki verirdin0

0

0

0

0

0

0

0
Yorum yapın


Whatsapp'a yeni güncelleyle daha kullanışlı kılacak özellikler geldi

Uçak korkusunu daha yeni yenmiştik, nereden çıktı bu roketle seyahat

Elon Musk Trump'ın danışmanlığını bıraktı

Nusret Narcos'ta boy gösterdi

İyileşmeyi takip eden akıllı bandajlar yolda

MWC 2017 ( mobil dünya kongresi ) En İyi Telefonu Seçildi

Stajyer olarak Facebook'ta işe başladı 4 yılda Google'de müdür oldu

Olaylı ve rekortmen dizinin 6. bölüm fragmanı yayınlandı

FBI, Uber'e soruşturma açtı

Dört gözle bekeldiğimiz filmlerden fragmanlara bir göz atalım.Hem bu arada Gru'nun ikizi ile de tanışmış olursunuz