Biyolojik saat erkekler için de ilerliyor
kategori : bilim

eklenme : 03 Temmuz 2017 | 23:22

son güncelleme : 03 Temmuz 2017 | 23:55


ABD'de yapılan yeni bir araştırmayla, biyolojik saatin sadece kadınlar için değil, erkekler için de ilerlediğini ortaya kondu.


BBC Türkçe'nin Guardian gazetesi kaynaklı haberine göre, Beth Israel Deaconess Medical Center tarafından yapılan araştırma yaş ilerledikçe çocuk sahibi olma olasılığının azalmasının, sanılanın aksine sadece kadınlarda değil erkekler için de geçerli olduğunu açığa çıkardı.


Araştırma Boston Eyaleti'ndeki 19 bin tüp bebek tedavisi vakası incelenerek yapıldı.


Boston Eyaleti'ndeki 19 bin tüp bebek tedavisi vakası incelenerek yapılan araştırma, 30 yaş altındaki kadınların 40 ila 42 yaş arasındaki erkeklerle birlikteliklerinde hamile kalma olasılığının, 30 ila 35 yaş arasındaki erkeklerle birlikteliklerindeki hamilelik olasılığından yüzde 46 daha az olduğunu gösterdi.


biyolojik saat

40 yaşının üzerindeki kadınlarda hamile kalma olasılığında erkeğin yaşı önem taşımıyor.


Bu olasılık, kadının yaşı ilerledikçe azalıyor. 40 yaşının üzerindeki kadınlarda ise hamile kalma olasılığında erkeğin yaşı önem taşımıyor.


Araştırmaya göre, 35-40 yaş aralığındaki kadınlarda ise, kendilerinden daha genç erkeklerle birliktelikte hamilelik olasılığı artırıyor. Araştırmaya göre, 35-40 yaş arasındaki kadınların, 30-35 yaş arasındaki erkeklerle birlikteliklerinden hamile kalma olasılığı yüzde 54. Bu oran, aynı yaş grubundaki kadınların partnerlerinin 30 yaş altında olması durumundaysa yüzde 70'e kadar yükselebiliyor.


Araştırmanın sonuçlarını Guardian'a değerlendiren Southampton Üniversitesi'nden kadın hastalıkları ve doğum bilimi profesörü Nick Macklon, sonuçların kadınlara, erkekleri çocuk yapmakla ilgili cesaretlendirme konusunda yardım edebileceğini söyledi:


biyolojik saat

'Bu araştırma kadınlara, erkek partnerlerini, ellerini çabuk tutmalarıyla ilgili cesaretlendirmeye yardımcı olabilir.'


'Birçok çalışmadan biliyoruz ki, kadınların daha ileri yaşlarda çocuk sahibi olmasının nedenlerinden biri de, erkeklerin bazen çocuk fikrini desteklemede yavaş kalmasıdır'


'Bu çalışma bize şunu gösteriyor; eğer iki kişi olumsuz bir durumla karşılaşmışsa bu durumdan ikisi birden sorumludur. Mesele sadece kadının yaşına indirgenemez'


WhatsApp’ta Paylaş Facebook'da Paylaş Twitter'da Paylaş

Homer olsaydın nasıl tepki verirdin0

0

0

0

0

0

0

0
Yorum yapın


Facebook'tan yapay zeka hamlesi

Yok etmek için 7 dünya daha bulduk

Facebook'tan 360 derece fotoğraf özelliği yeniliği

WhatsApp kurumsal hizmetlerde ücret alacak

Şimdi de para transferi

Tek yaprak, kesme yok, yapıştırıcı yok, sadece katlama gizli tarifi ne diye sorarsanız : matematik

NASA'dan çok kıyak iş ilanı, gezegenler arası koruma uzay bekçisi

Her türlü işkenceye maruz kalan apple ürünleri şimdi de bununla baş etmek zorunda

Nobel ödüllü Prof. Dr. Sancar: Politika ile uğraşmayın, ilim yapın ve çok çalışın

Ubisoft'tan bir güzel haber daha : Assassin's Creed'in Dizisi Geliyor