Eğer şanslıysak ve tarihteki üçüncü gecikme olayı yaşanırsa, İstanbul depremi 2225'te
kategori : bilim

eklenme : 10 Mayıs 2017 | 16:59

son güncelleme : 10 Mayıs 2017 | 17:02


Umarım şansımız yaver gider


Bilim insanları İstanbul depremine kesin bakıyor.Tarihleri konusunda ise farklı görüşü olanlar olsa da son 2200 yıl içinde toplam 16 adet deprem olduğu ve bu depremlerin belli aralıklarla gerçekleştiği biliniyor.Bu dönem içinde 2 defa gecikme gerçekleşmiş durumda.


İTÜ Maden Fakültesi Jeofizik Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Övgün Ahmet Ercan, İstanbul'da beklenen 17'nci deprem için açıklamalarda bulundu:


"Son 2 bin 200 yıl içinde İstanbul 16 tane yıkıcı deprem yaşadı. Şimdi ise 17. depremini beklemektedir. Deprem oluşumlarıyla şiddetlerine bakınca aralarında doğrusal ilişkiler olduğunu görürüz. Depremler beklenen tarihlerden önce hiç olmamıştır. 2 bin 200 yılda sadece iki kez gecikmiş İstanbul depremi. Şimdiki beklenen İstanbul depreminin olacağı tarihe gelince. Bana göre İstanbul depreminin tarihi 2045'tir. Eğer şanslıysak ve tarihteki üçüncü gecikme olayı yaşanırsa, İstanbul depremi 2225'te olur."


Deprem sadece sarsıntıdan ibaret değil, sıcaklık ve ışık'ta önemli bileşenlerden


Depremin sıcaklık ve ışık gibi çok önemli iki bileşeninin olmasına rağmen Türkiyenin sadece sarsıntı ile ilgilendiğini söyleyen Prof. Dr. Övgün Ahmet Ercan olası deprem'in şiddeti hakkında da bilgi verdi :


"İstanbul'da 7.5 şiddetinde bir depremin olma ihtimali binde birdir. İstanbul depremi Kuzey Marmara'da Adalar'la Büyükçekmece arasında meydana gelecektir. Şiddeti ise yüzde 73 ihtimalle 6.4'le 6.7 arasında olacaktır. İkinci deprem Mürefte'ye uzanan fayın Marmara Ereğlisi açıklarında 7 ile 7.2 arasında meydana gelecektir."


WhatsApp’ta Paylaş Facebook'da Paylaş Twitter'da Paylaş

Homer olsaydın nasıl tepki verirdin0

0

0

0

0

0

0

0
Yorum yapın


Apple bize illa vaybe dedirtecek

Gülse Birsel'den yeni projesi, 'Aile Arasında'ya dair paylaşım

Yarın vizyona giriyor ama...

Hyperloop yarışmasının kazanan ekibi saatte 324 km hıza erişti

Komedyenlerin işi artık çok zor

Instagram'dan çoklu fotoğraf paylaşımında yaşanan kırpma sıkıntısını giderecek yenilik

Biyolojik saat erkekler için de ilerliyor

Litecoin fiyatları bir günde tavan yaptı

Bu röportaj sana gelsin, Napolyon Bonapart

Assassin’s Creed, anime serisine uyarlanıyor, merakla bekliyoruz