Gökdelenleri yapay zekalı robotlar temizleyecek
kategori : teknoloji

eklenme : 26 Nisan 2017 | 12:39

son güncelleme : 26 Nisan 2017 | 12:40


Tower Craft Genel Müdürü Bilici, "Yüksek katlı binaların dış cephe temizliğinde kullanılmak üzere tasarlanan yapay zekaya sahip akıllı gökdelen temizliği robotu için ilk siparişlerimizi aldık." dedi.


Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu (TÜBİTAK) Marmara Teknokent Teknoloji Serbest Bölgesinde faaliyet gösteren Tower Craft'ın Genel Müdürü Aykut Bilici, yaptığı açıklamada, sayıları son yıllarda hızla artan yüksek katlı binaların cam ve dış cephe temizliğinin zor olması nedeniyle bir arkadaşıyla akıllı gökdelen temizliği robotu "Tower Craft"ı üretmeye karar verdiklerini söyledi.


Dört yıl önce Ar-Ge çalışması olarak başlattıkları projenin tanıtımını Katar'ın başkenti Doha'da düzenlenen EXPO Qatar by Turkey'de yaptıklarını anlatan Bilici, "Yaklaşık 50 kişilik teknik ekip ve akademisyenler tarafından 4 yıllık çalışma ile üretildi. 3,5 milyon dolara mal olan akıllı gökdelen temizliği robotundan 7 farklı prototip ürettik. Tower Craft'ın seri üretimi için TÜBİTAK Gebze Yerleşkesi Marmara Araştırma Merkezinde fabrika kurma çalışmalarımız sürüyor." diye konuştu.


Fuarda büyük ilgi gören Tower Craft için Türkiye, Suudi Arabistan ve Birleşik Arap Emirlikleri'nden ilk siparişlerini aldıklarını, Katar'da ise firmalarla ön görüşme yaptıklarını anlatan Bilici, "Yapay zekaya sahip Tower Craft, insan müdahalesine gerek kalmadan çalışıyor. Her mevsimde 7 gün 24 saat çalışabilen robot, üzerindeki sensörler sayesinde temizlik yapılacak bina yüzeyindeki değişkenleri algılayarak profesyonel dış cephe temizliği yapıyor." ifadelerini kullandı.


Bilici, yıkama mekanizmasıyla nanoteknolojik solüsyonlar kullanarak sadece cam yüzeyleri değil, bütün dış cepheyi temizleyebildiğini belirterek, "Elektirikle çalışan robot, üzerindeki rüzgar sensörleri sayesinde rüzgarın anlık hızına ve yönüne göre temizlik yüzeyindeki konumunu ayarlayabiliyor. Temizlik işlemi için gerekli birimlerin kontrolünü yapay zekası ile otomatik olarak gerçekleştiriyor." değerlendirmesinde bulundu.


Robotun ani elektrik kesintisi ya da arıza durumunda darbe emici koruma bariyerlerini devreye aldığına dikkati çeken Bilici, "Tosi Box" adı verilen cihaz sayesinde mobil internet bağlantısıyla dünyanın herhangi bir noktasından robota üst düzey güvenlikli erişim sağlanabildiğini dile getirdi. Bilici, birçok testten başarıyla geçen robotun güvenlikle ilgili tüm yönetmeliklere uygun olduğunu vurguladı.(AA)


WhatsApp’ta Paylaş Facebook'da Paylaş Twitter'da Paylaş

Homer olsaydın nasıl tepki verirdin0

0

0

0

0

0

0

0
Yorum yapın


Sizce hangisi daha yetenekli Dwayne Johnson mı Siri mi ?

Fikir güzel, niyet iyi ama proje tutmadı

İşkur ve Google ortaklığı, youtuber yetiştirecekler

Açlık sınırı 1505, yoksulluk sınırı 4 bin 901 TL oldu

Doctor Stange 4 kasımda bizlerle yada değil mi bu da bir illüzyon olabilir,söz konusu strange nede olsa

Bakan Faruk Özlü: Üretim Reform Paketi ile birlikte bilişim teknolojisi ve yazılım üreten işletmeler, Sanayi Sicil Kanunu kapsamına alınmıştır

Zombilerden vampirlerden korkma, sen git 2 yaşındaki kızından kork

ÖLMEDEN ÖNCE MUTLAKA İZLEMENİZ GEREKEN 10 FİLMDEN 10 MUHTEŞEM ALINTI

Devlet kapısı kolaylıklara açılıyor

Elon Musk: Yapay zekâ Kuzey Kore'den daha tehlikeli