Güzel İstanbul'da yaşamak istiyorsanız, 12,5 yıl açlık ve susuzluğa katlanmanız gerekiyor
kategori : turkiye

eklenme : 04 Eylül 2017 | 14:32

son güncelleme : 04 Eylül 2017 | 16:09


Aşığı çoktur İstanbul'un


Galata kulesi, Haydarpaşa Garı, Ortaköy Camisi, Kız kulesi, Boğazı vs vs saymakla bitmez istanbul'un güzellikleri, yazıya dökmek istersen mürekkebin biter yada klavyenin ömrü kısalır


Gezmek isterseniz 1 haftalık bir program yapmanız gerekir çünkü yığınla yer var gezilecek ve görülecek.İşte bu güzelin nazı da bir o kadar, gülü seviyorum dikene katlanacağım diyorsanız aşağıdaki yazıyı dikkatlice okuyun


Türkiye Veri İşleme Merkezi'nin (TUVİMER) araştırmasına göre, bir yıllık geliriyle bir konutun 8 metrekaresini alabilen İstanbullu'nun, 100 metrekarelik bir konut için hiç harcama yapmadan 12,5 yıl çalışması gerekiyor.


Güzel İstanbul'da yaşamak istiyorsanız, 12,5 yıl aç ve susuzluğa katlanmanız gerekiyor

TUVİMER, Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından yayımlanan "İl Bazında Kişi Başına Gayrisafi Yurtiçi Hasıla" datasını kullanarak İstanbul, Ankara, İzmir, Antalya ve Bursa'da yaşayanların gelir durumu ile gayrimenkul kira ve satış değerleri üzerinden ne kadar sürede konut sahibi olabileceklerini ölçtü


AA muhabirinin "İller Arası Farklılaşan Barınma Odaklı Satın Alma Gücüne Yönelik Değerlendirme Raporu" başlıklı araştırmadan derlediği bilgilere göre, İstanbul, en zor konut alınan kent olarak belirlendi.


Türkiye'nin en kalabalık 5 kentinde en yüksek konut metrekare değeri 5 bin 418 lira ile İstanbul'da olurken, İstanbul'u 3 bin 89 lira ile İzmir, 2 bin 250 lira ile Antalya, bin 955 lira ile Bursa ve bin 830 lira ile Ankara izliyor. Bir metrekarelik konutun ortalama aylık kira değeri İstanbul'da 21 lira, İzmir'de 13 lira, Ankara'da 10 lira, Bursa ve Antalya'da 9'ar lira oldu.


Bir yıllık geliriyle en az konut metrekaresi alabilen kent İstanbul


Güzel İstanbul'da yaşamak istiyorsanız, 12,5 yıl aç ve susuzluğa katlanmanız gerekiyor

TÜİK'in "İl Bazında Kişi Başına Gayrisafi Yurtiçi Hasıla" verisine göre, kişi başına düşen yıllık gelirin en fazla olduğu kent 43 bin 645 ile İstanbul olarak belirlendi. İstanbul'u 36 bin 680 lira ile Ankara, 31 bin 178 lira ile İzmir, 29 bin 946 lira ile Bursa ve 29 bin 692 lira ile Antalya takip etti.


Söz konusu kentlerde yer alanların kişi başına düşen yıllık gelirleri ile kentlerdeki ortalama konut metrekare satış fiyatları baz alındığında, İstanbul'da çalışan bir kişi, bir yıllık geliriyle bir konutun 8 metrekaresini alabiliyor.


Bir yıllık geliriyle Ankaralılar 20 metrekare, Bursalılar 15 metrekare, Antalyalılar 13 metrekare, İzmirliler ise bir evin 10 metrekaresine sahip olabiliyor. Kişi başına düşen gelirin en yüksek olduğu kent İstanbul olsa da, satılık metrekare konut fiyatlarının yüksek kalması, İstanbulluları söz konusu kentler arasında "bir yıllık geliriyle en az konut metrekaresi alabilen" kent yapıyor.


Bir Ankaralının barınmaya yönelik satın alma gücü İstanbulludan yüzde 150 daha fazla


Güzel İstanbul'da yaşamak istiyorsanız, 12,5 yıl aç ve susuzluğa katlanmanız gerekiyor

TUVİMER Strateji ve İş Geliştirme Direktörü Ömer Türkoğlu, araştırmaya ilişkin AA muhabirine yaptığı değerlendirmede, ortalama düzeyde kazanan birinin 100 metrekarelik bir konutu alabilmesi için İstanbul'da hiç harcama yapmadan 12,5 yıl çalışması gerektiğini, bu sürenin Ankara'da 5 yıla kadar indiğini, Bursa'da 7 yıl, Antalya'da 8 yıl ve İzmir'de 10 yıl olduğunu bildirdi.


Türkoğlu, söz konusu tablonun, bir Ankaralının barınmaya yönelik satın alma gücünün İstanbullu'dan yüzde 150 daha fazla olduğunu ortaya koyduğunu, İstanbul'un, söz konusu kentler arasında barınmaya yönelik en düşük ekonomik güce sahip kent olduğunu vurguladı.


Kaynak : http://aa.com.tr/tr/ekonomi/istanbullu-100-metrekarelik-evi-12-5-yilda-alabiliyor/900335

WhatsApp’ta Paylaş Facebook'da Paylaş Twitter'da Paylaş


İstanbul ile ilgili haberler


49 ülkeden gelen binlerce sporcu Anadolu Yakası'ndan yüzerek Avrupa Yakası'na geçti


Eğer şanslıysak ve tarihteki üçüncü gecikme olayı yaşanırsa, İstanbul depremi 2225'te

Homer olsaydın nasıl tepki verirdin1

1

1

0

0

0

0

0
Yorum yapın


Çağatay Ulusoy Netflix iddialarını doğruladı

Hawking şaşırtmıyor, şimdi de uzaydaki yaşam tehdidi açıklaması

Bilim insanları bu satranç sorusunu çözene 1 Milyon Dolar verileceğini açıkladı

Süper kahramanların şahı olan Deadpool'un vizyon tarihi açıklandı

Gerilebilir ekranların tanıtımına az kaldı, hayatımıza girmesine de biraz var

X-men hayranları gözünüz aydın, Gifted geliyor

“Her bölüm bir başyapıt olacak” dedi; Sam Tarly

WhatsApp'tan metin tabanlı durum özellikleri yeniliği

Fikirlerin çarpışmasından hakikat doğarmış, işte Zuckerberg ve Musk'un yapay zeka tartışması

Saçını boyatmayı düşünenleri ikilemde kalmaktan kurtaracak uygulama, Fabby Hair