İngiltere'yi bile solladık, bu güzel haberin üstüne tatlı bir sohbet gider yanında da çay
kategori : ekonomi

eklenme : 25 Mart 2017 | 22:24

son güncelleme : 18 Haziran 2017 | 19:36


Rize Ticaret Borsası Genel Koordinatörü Önder: "Yılık kişi başı çay tüketiminde Türkiye 3,5 kilogramla birinci sırada yer alıyor" açıklamasında bulundu.


Rize Ticaret Borsası Genel Koordinatörü Hasan Önder, yılık kişi başı çay tüketiminde Türkiye'nin 3,5 kilogramla birinci sırada yer aldığını belirtti.


Önder, yazılı açıklamasında, Uluslararası Çay Kongresi'nin dünyanın önde gelen çay üreticisi ülkelerinin temsilcilerinin katılımıyla Çin'de gerçekleştirildiğini ifade etti.


Dünyanın beşinci büyük çay üreticisi olan Türkiye'nin de temsil edildiği kongrede Dünya Çay Komitesi'nin hazırladığı 'Dünya Çay Raporu' sonuçlarının açıklandığını bildiren Önder, şunları kaydetti:


"Dünya Çay Raporu 2016 verilerine göre dünyada çay üretimi ve tüketimi arttı. Son on yılda dünyada çay üretim alanları 4,52 milyon hektara ulaştı. 2015'ten 2016 yılına geçerken çay üretimi yüzde 4,2 artarak 5,31 milyon ton olarak gerçekleşti. Dünya çay üretiminin yüzde 86'sı Asya'da, yüzde 11'i Afrika'da ve yüzde 3'ünün ise diğer ülkelerde gerçekleştiğine yer verildi. Dünya çay üretiminde 2 milyon 270 bin ton ile Çin birinci, 1 milyon 210 bin ton ile Hindistan ikinci, 475 bin ton ile Kenya üçüncü, 329 bin ton ile Sri Lanka dördüncü, 259 bin ton ile Türkiye beşinci sırada yer aldı. Bu ülkeleri 179 bin ton ile Vietnam, 129 bin ton ile Endonezya izledi."


Rapora göre dünyada 7,3 milyar nüfus göze önüne alındığında yıllık çay tüketiminin kişi başına 500 gram olduğunu aktaran Önder, "Dünya çay tüketiminde siyah çay daha çok Batı ülkelerinde Orta Doğu ve Avrupa'da, yeşil çay ise Çin, Japonya gibi Asya ülkelerinde tüketiliyor. Dünya çay tüketiminde Çin yüzde 36'lık oranla 1,8 milyon ton tüketimle lider ancak yıllık kişi başı tüketimi 0,75 kilogramdır. Yılık kişi başı çay tüketiminde Türkiye 3,5 kilogramla birinci sırada yer alıyor. Türkiye'yi 2,44 kilogram ile Afganistan, 2,19 kilogramla Libya, 1,8 kilogramla Katar ve 1,7 kilogramla İngiltere izliyor" ifadelerini kullandı.(AA)


WhatsApp’ta Paylaş Facebook'da Paylaş Twitter'da Paylaş


Çay ile ilgili haberler


Antalya'da tübitak uzmanı deney yaparken patlama meydana geldi, oğlunun elleri koptu


Çay içmek hafızayı koruyor

Homer olsaydın nasıl tepki verirdin0

0

0

0

0

0

0

0
Yorum yapın


Ölüm sahneleri ona hiç yakışmıyor.

ABD'de İş Adamı Soros'un terörist ilan edilmesi için imza kampanyası başlatıldı

HBO hacklendi, Game of Thrones'un senaryosu sızdırıldı

NASA'dan çok kıyak iş ilanı, gezegenler arası koruma uzay bekçisi

Karen Gillan, Dwayne Johnson,Jack Black ve Kevin Hart'ı bir araya getirmek mükemmel bir fikir, ikinci fragman yayınlandı

En son zuckerband ile gündeme gelen Facebook şimide de Facebook M'i piyasaya sürdü

Aralarında, Elon Musk'un da bulunduğu 116 uzman BM'ye 'yapay zeka' hakkında, 'katil robot' uyarılı mektup gönderdi

Her türlü işkenceye maruz kalan apple ürünleri şimdi de bununla baş etmek zorunda

Google ve yandex'ten 23 Nisan'a özel doodle'lar geldi

5. devam hikayesi için kolları sıvadılar