İngiltere'yi bile solladık, bu güzel haberin üstüne tatlı bir sohbet gider yanında da çay
kategori : ekonomi

eklenme : 25 Mart 2017 | 22:24

son güncelleme : 18 Haziran 2017 | 19:36


Rize Ticaret Borsası Genel Koordinatörü Önder: "Yılık kişi başı çay tüketiminde Türkiye 3,5 kilogramla birinci sırada yer alıyor" açıklamasında bulundu.


Rize Ticaret Borsası Genel Koordinatörü Hasan Önder, yılık kişi başı çay tüketiminde Türkiye'nin 3,5 kilogramla birinci sırada yer aldığını belirtti.


Önder, yazılı açıklamasında, Uluslararası Çay Kongresi'nin dünyanın önde gelen çay üreticisi ülkelerinin temsilcilerinin katılımıyla Çin'de gerçekleştirildiğini ifade etti.


Dünyanın beşinci büyük çay üreticisi olan Türkiye'nin de temsil edildiği kongrede Dünya Çay Komitesi'nin hazırladığı 'Dünya Çay Raporu' sonuçlarının açıklandığını bildiren Önder, şunları kaydetti:


"Dünya Çay Raporu 2016 verilerine göre dünyada çay üretimi ve tüketimi arttı. Son on yılda dünyada çay üretim alanları 4,52 milyon hektara ulaştı. 2015'ten 2016 yılına geçerken çay üretimi yüzde 4,2 artarak 5,31 milyon ton olarak gerçekleşti. Dünya çay üretiminin yüzde 86'sı Asya'da, yüzde 11'i Afrika'da ve yüzde 3'ünün ise diğer ülkelerde gerçekleştiğine yer verildi. Dünya çay üretiminde 2 milyon 270 bin ton ile Çin birinci, 1 milyon 210 bin ton ile Hindistan ikinci, 475 bin ton ile Kenya üçüncü, 329 bin ton ile Sri Lanka dördüncü, 259 bin ton ile Türkiye beşinci sırada yer aldı. Bu ülkeleri 179 bin ton ile Vietnam, 129 bin ton ile Endonezya izledi."


Rapora göre dünyada 7,3 milyar nüfus göze önüne alındığında yıllık çay tüketiminin kişi başına 500 gram olduğunu aktaran Önder, "Dünya çay tüketiminde siyah çay daha çok Batı ülkelerinde Orta Doğu ve Avrupa'da, yeşil çay ise Çin, Japonya gibi Asya ülkelerinde tüketiliyor. Dünya çay tüketiminde Çin yüzde 36'lık oranla 1,8 milyon ton tüketimle lider ancak yıllık kişi başı tüketimi 0,75 kilogramdır. Yılık kişi başı çay tüketiminde Türkiye 3,5 kilogramla birinci sırada yer alıyor. Türkiye'yi 2,44 kilogram ile Afganistan, 2,19 kilogramla Libya, 1,8 kilogramla Katar ve 1,7 kilogramla İngiltere izliyor" ifadelerini kullandı.(AA)


WhatsApp’ta Paylaş Facebook'da Paylaş Twitter'da Paylaş


Çay ile ilgili haberler


Antalya'da tübitak uzmanı deney yaparken patlama meydana geldi, oğlunun elleri koptu


Çay içmek hafızayı koruyor

Homer olsaydın nasıl tepki verirdin0

0

0

0

0

0

0

0
Yorum yapın


Google ve yandex'ten 23 Nisan'a özel doodle'lar geldi

Stephen Hawking Norveç'te bir konuşma yapmış, değişen bir şey yok sonumuz çok kötü

Stres çarkı gerçek anlamda da patladı

Elon Musk: Yapay zekâ Kuzey Kore'den daha tehlikeli

Nusret Narcos'ta boy gösterdi

Korsan film yayana 'yavaş internet' cezası

Yakında oyun olarak karşımıza çıkabilir

Geleneksel ders saatleri gençlerin doğasına aykırı

Dünyanın 1 yılda ürettiği gıda kaynakları bu yıl 2 Ağustos itibariyle tükenecek

Artık whatsapp'a gelen mesajları siri okuyacak