Nobel ödüllü Prof. Dr. Sancar: Politika ile uğraşmayın, ilim yapın ve çok çalışın
kategori : bilim

eklenme : 12 Haziran 2017 | 20:10

son güncelleme : 12 Haziran 2017 | 20:14


Nobel ödüllü Prof. Dr. Sancar, "Politika ile uğraşmayın, ilim yapın ve çok çalışın. Biz temel bilim yapmalıyız, teknoloji değil. İcat yapmamız lazım." dedi.


Nobel ödüllü Türk bilim insanı Prof. Dr. Aziz Sancar, Türk gençlerinin temel bilimle uğraşması ve icatlar yapması gerektiğini belirtti.


Sancar, Azerbaycan Eğitim Bakanlığının davetiyle geldiği Bakü'de, Azerbaycan Devlet İktisat Üniversitesinde (UNEC) düzenlenen "Aziz Sancar-Bir Bilim Fedaisinin Hayat Hikayesi" konferansında konuştu.


Nobel aldıktan sonra yaşadıklarını anlatan Sancar, kendisine Türkiye'den, Azerbaycan'dan ve tüm Türk dünyasından tahmininden fazla ilgi gösterildiğini söyledi.


"Bütün Türk dünyasını temsil ediyorum"


Sancar, "Oraya çıktım, ders vereceğim, sadece kendimi değil, Türkiye'yi değil, bütün Türk dünyasını temsil ediyorum. Çok iyi hazırlandım ve güzel bir ders verdim. Dersin ortasında, Türk dünyasına olan borcumu ödediğimi anladım." diye konuştu.


Genç nesillere tavsiyelerde bulunan Sancar, "Politika ile uğraşmayın, ilim yapın ve çok çalışın. Biz temel bilim yapmalıyız, teknoloji değil. İcat yapmamız lazım." dedi.


Edebiyata da ilgisi olduğunu anlatan Sancar, "Yunus Emre'nin benim üzerimde çok büyük etkisi olmuştur. Türk edebiyatını iyi öğrendim. Türk dünyası benim varlığımın çok büyük parçası. Türklerin Viyana bozgunundan hala ızdırap çekiyorum. Türk dünyası benim için ilham kaynağı, güç kaynağı olmuştur." ifadelerini kullandı.


Sancar'a fahri doktora unvanı


UNEC Rektörü Prof. Dr. Adalet Muradov, UNEC'de gelecek eğitim öğretim yılından itibaren en iyi araştırmacıya verilmek üzere "Aziz Sancar Ödülü" tahsis ettiklerini ve üniversitede kurulacak gıda mühendisliği laboratuvarına Aziz Sancar'ın ismini vereceklerini bildirdi.


Muradov ayrıca Türk dünyasının gururu Sancar'a, UNEC Bilim Kurulu kararıyla fahri doktora unvanı verdiklerini kaydetti. Sancar, katılımcılar tarafından ayakta alkışlandı.


Kaynak : http://aa.com.tr/tr/bilim-teknoloji/nobel-odullu-prof-dr-sancar-politika-ile-ugrasmayin-ilim-yapin-ve-cok-calisin/839952

WhatsApp’ta Paylaş Facebook'da Paylaş Twitter'da Paylaş


Aziz Sancar ile ilgili haberler


Tiryakiler günde ortalama 17 sigara içiyor


Kafa dumanlı olunca haliyle hacklenmek daha kolay oluyor


Bize gurur üstüne gurur yaşatan insan; şimdide sigaranın DNA'ya verdiği zararın haritasını çıkardı

Homer olsaydın nasıl tepki verirdin0

0

0

0

0

0

0

0
Yorum yapın


Fransa'dan 'siber ordu' için 1 milyar dolar

Apple: Game of Thrones’a rakip olacak diziler üretmek istiyoruz

Spiderman'ın kimliği ifşa oldu, filmden küçük bir parça

Apple'ın kurucularından olan steve wozniak World Cities Expo’ya katılmayacak

Dünyanın 1 yılda ürettiği gıda kaynakları bu yıl 2 Ağustos itibariyle tükenecek

Yakın gelecekte sosyal medyayı kullanmayan bir amishler kalacak

Apple öğrencilere programlama öğretecek

Cem yılmaz yeni filmi arif v 216 filminin fragmanını yayınladı

Artık whatsapp'a gelen mesajları siri okuyacak

'Elim kırılaydı da o mesajı atmayaydım' sözü tarih oluyor