Nobel ödüllü Prof. Dr. Sancar: Politika ile uğraşmayın, ilim yapın ve çok çalışın
kategori : bilim

eklenme : 12 Haziran 2017 | 20:10

son güncelleme : 12 Haziran 2017 | 20:14


Nobel ödüllü Prof. Dr. Sancar, "Politika ile uğraşmayın, ilim yapın ve çok çalışın. Biz temel bilim yapmalıyız, teknoloji değil. İcat yapmamız lazım." dedi.


Nobel ödüllü Türk bilim insanı Prof. Dr. Aziz Sancar, Türk gençlerinin temel bilimle uğraşması ve icatlar yapması gerektiğini belirtti.


Sancar, Azerbaycan Eğitim Bakanlığının davetiyle geldiği Bakü'de, Azerbaycan Devlet İktisat Üniversitesinde (UNEC) düzenlenen "Aziz Sancar-Bir Bilim Fedaisinin Hayat Hikayesi" konferansında konuştu.


Nobel aldıktan sonra yaşadıklarını anlatan Sancar, kendisine Türkiye'den, Azerbaycan'dan ve tüm Türk dünyasından tahmininden fazla ilgi gösterildiğini söyledi.


"Bütün Türk dünyasını temsil ediyorum"


Sancar, "Oraya çıktım, ders vereceğim, sadece kendimi değil, Türkiye'yi değil, bütün Türk dünyasını temsil ediyorum. Çok iyi hazırlandım ve güzel bir ders verdim. Dersin ortasında, Türk dünyasına olan borcumu ödediğimi anladım." diye konuştu.


Genç nesillere tavsiyelerde bulunan Sancar, "Politika ile uğraşmayın, ilim yapın ve çok çalışın. Biz temel bilim yapmalıyız, teknoloji değil. İcat yapmamız lazım." dedi.


Edebiyata da ilgisi olduğunu anlatan Sancar, "Yunus Emre'nin benim üzerimde çok büyük etkisi olmuştur. Türk edebiyatını iyi öğrendim. Türk dünyası benim varlığımın çok büyük parçası. Türklerin Viyana bozgunundan hala ızdırap çekiyorum. Türk dünyası benim için ilham kaynağı, güç kaynağı olmuştur." ifadelerini kullandı.


Sancar'a fahri doktora unvanı


UNEC Rektörü Prof. Dr. Adalet Muradov, UNEC'de gelecek eğitim öğretim yılından itibaren en iyi araştırmacıya verilmek üzere "Aziz Sancar Ödülü" tahsis ettiklerini ve üniversitede kurulacak gıda mühendisliği laboratuvarına Aziz Sancar'ın ismini vereceklerini bildirdi.


Muradov ayrıca Türk dünyasının gururu Sancar'a, UNEC Bilim Kurulu kararıyla fahri doktora unvanı verdiklerini kaydetti. Sancar, katılımcılar tarafından ayakta alkışlandı.


Kaynak : http://aa.com.tr/tr/bilim-teknoloji/nobel-odullu-prof-dr-sancar-politika-ile-ugrasmayin-ilim-yapin-ve-cok-calisin/839952

WhatsApp’ta Paylaş Facebook'da Paylaş Twitter'da Paylaş


Aziz Sancar ile ilgili haberler


Tiryakiler günde ortalama 17 sigara içiyor


Kafa dumanlı olunca haliyle hacklenmek daha kolay oluyor


Bize gurur üstüne gurur yaşatan insan; şimdide sigaranın DNA'ya verdiği zararın haritasını çıkardı

Homer olsaydın nasıl tepki verirdin0

0

0

0

0

0

0

0
Yorum yapın


Karen Gillan, Dwayne Johnson,Jack Black ve Kevin Hart'ı bir araya getirmek mükemmel bir fikir, ikinci fragman yayınlandı

Giyilebilen sandalye ile her bulduğunuz yere otururabilirsiniz

K.Kore'nin hidrojen bombası denemesi sonrası deprem oldu, ÖSYM ile mahkemelik Prof. 'hani olmazdı' dedi

Yok öyle bir dünya

Karayip Korsanları: Salazar'ın İntikamı filminden türkçe afişler

Bu soruyu soracağınızı bildiğimden baştan cevap veriyorum akbil geçmiyor

TDK'ya öneri 'Allah cezanı verecek', 'Bir cisim yaklaşıyor', son olarak 'Doktor o ne (Dr. o ne)' olabilir

Onların kullandığı teknolojilerin neredeyse hepsi hayatımıza girmek üzere fakat bir filmlerini yapamadık

Sheldon Cooper bu habere çok sevinecek

Telefonla internet kullanmak istemeyenler için en iyi akılsız telefonlar açıklandı