ÖLMEDEN ÖNCE MUTLAKA İZLEMENİZ GEREKEN 10 FİLMDEN 10 MUHTEŞEM ALINTI
kategori : sinema

eklenme : 21 Ekim 2016 | 21:31

son güncelleme : 28 Ekim 2016 | 17:54


1 10 (Andrei Tarkovsky – THE SACRIFICE)
“Gel ve bana yardım et, oğlum! Bir zamanlar, çok uzun yıllar önce bir Ortodoks manastırında yaşlı bir keşiş yaşarmış. Adamın adı Pamve’ymiş. Bir ağacın yamacına kuru bir ağaç dikmiş. Aynı bunun gibi. Genç bir öğrencisi varmış. Öğrencisinin adı Ioaan Kolov’muş. Ona bu ağaç canlanıncaya kadar her gün buraya gelip sulayacaksın demiş… Ioaan, her sabah erkenden bir kovaya su doldurup manastırdan çıkarmış. Dağa tırmanır ve suyu kurumuş ağacın dibine dökermiş. Akşam olup karanlık çökünce de manastıra geri dönermiş. Bu üç yıl sürmüş. Günün birinde yine dağa tırmanmış ve ne görsün koca ağacın her yanında çiçek açıyormuş. Ne dersen de, bir yöntemin, bir sistemin kendine göre meziyetleri vardır. Bazen kendi kendime şöyle derim: Eğer biz de her gün tam aynı saatte bir ayin yapar gibi belirli bir davranışı hiç değiştirmeden sistemli olarak yinelersek dünya çok farklı olur, bir şeyler değişirdi. Değişmesi gerekirdi…”
2 10 (Eleni Karaindrou – ETERNITY AND A DAY)
"Bir gün onu bulmaya karar verdim, sonra vazgeçtim. Bilmemek daha iyi, hayal kuruyorum. Kimi istersem o oluyor. Belki o da benim gibi yalnızlığı seviyor.”
3 10(Ingmar Bergman – PERSONA)
Anladığımı düşünmüyor musun? Var olmayı boş yere hayal etmek. Öyleymiş gibi görünmemek, gerçekten olmak... Uyanık olduğun her an. tetikte... Başkalarına karşı sen ile yalnızkenki sen arasındaki uçurum. Baş dönmesi ve sürekli açlık, açığa vurulmak için. İçinin görülmesi için... Hatta parçalara ayrılmak ve belki de tümüyle yok edilmek için. Sesin her tonu bir yalan, her davranış bir aldatmaca, her gülümseme aslında yüz ekşitme. İntihar etmek mi? Oh, hayır. Bu çok çirkin. Sen yapmazsın. Ama hareket etmeyi reddedebilirsin. Konuşmayı reddedebilirsin. O zaman en azından yalan söylemezsin. Böylece düşünceye dalıp, kendi içine kapanabilirsin. Artık rol yapmaz, herhangi bir maske takmaz ve yalancı davranışlarda bulunmamış olursun. Sen öyle sanırsın. Ama gerçek inatçıdır. Saklandığın yer su geçirmez değildir. Yaşam dışarıdan sızar içeri. Ve tepki vermek zorunda kalırsın. Hiç kimse de bunun gerçek olup olmadığını, sen içten misin yoksa yapmacık mısın diye sormaz. Bu soruların önemsendiği tek yer tiyatrodur. Hatta orada bile fark etmez. Seni anlıyorum Elisabet. Kendini bırakmanı, hareketsiz kalmanı, hayali bir sistem içinde apatiye girmeni anlıyorum.
4 10 (Onur Ünlü – Sen Aydınlatırsın Geceyi)
yarayla alay eder yaralanmamış olan bak nasıl da sararıp soluvermiş tanrıça kederlerden sen çok daha parlaksın çünkü sen tüm göklerdeki yıldızların ilki sen aydınlatırsın geceyi
5 10 (Izgnanie – SÜRGÜN)
İnsanların ve meleklerin diliyle konuşsam ama sevgim olmasa çalan bir gong veya çınlayan bir zilden hiçbir farkım kalmaz. Varımı yoğumu sadaka olarak dağıtsam, bedenimi yakılmak üzere feda etsem ama sevgim olmasa bütün bunlar bana hiçbir şey kazandırmaz. Sevgi, sabırlı ve yumuşaktır. Sevgi, kıskanmaz veya övünmez. Sevgi, kaba veya çirkin değildir. Sevgi, kendi isteklerini öne çıkarmaz. Sevgi, kolay kolay öfkelenmez. Sevgi, kötülüğün hesabını tutmaz. Sevgi, yapılan hatalara sevinmez. Onun için asıl olan gerçektir. Sevgi, her şeye katlanır. Sevgi, her şeye inanır. Sevgi, her şeyi umut eder. Sevgi, her şeye dayanır…
6 10(Robert Zemeckis – FORREST GUMP)
– Neden ölüyorsun anne? + Vaktim doldu, sıram geldi. Ah hayır, sakın korkma bir tanem; ölüm de hayatın bir parçası. Hepimizin kaderinde olan bir şey. Bunu bilmiyordum ama senin annen olmak da kaderimde vardı. Elimden geleni yaptım. – Çok iyiydin anne. + Ben insanın kaderini kendinin çizdiğine inanırım. Tanrının sana verdiklerini en iyi şekilde değerlendirmelisin. – Benim kaderimde ne var anne? + Onu kendin bulman gerekecek.
7 10 (David Fincher – SE7EN)
Her sokak köşesinde, her evde, ölümcül bir günah görüyoruz ve hoş görüyoruz. Hoş görüyoruz çünkü sıradan, çünkü olağan. Sabah, öğle ve aksam hoş görüyoruz. Hayır, artık olmaz. Ben örnek oluyorum ve yaptığım şey şaşırtacak, incelenecek ve izlenecek… Sonsuza dek…
8 10 (Nuri Bilge Ceylan – KIŞ UYKUSU)
İnananlardan nefret ediyorsun; çünkü inanmak sana göre az gelişmişlik, kara cahillik belirtisi. Öte yandan herhangi bir inanç, ideal taşımıyorlar diye inanmayanlardan da nefret ediyorsun.
9 10 (Jan Kounen – 99 FRANCS)
Her şey satılıktır aşk, sanat, dünya,sen, ben.Özellikle de ben. Son teslim tarihi olan her şey gibi insan da bir ürün sayılır Ben reklamcıyım asla sahip olamayacağınız şeylerin hayalini kurmanızı sağlarım Gökyüzü hep mavi, kadınlar daima güzel. Mükemmel fotoşoplanmış mutluluk. Dünyayı güzelleştirdiğime inanıyor musunuz? Aksine, içine ediyorum. Her şey geçici. Aşk, sanat, dünya.. Sen, ben. Özellikle de ben..
10 10 (Andrei Tarkovsky – NOSTALGHIA)
İşte yeni anlaşmam: geceleri güneşli olmalı ve Ağustos da karlı. Büyük şeyler sona erer küçük şeyler baki kalır.  Toplum böylesine parçalanmaktansa yeniden bir araya gelmeli.  Sadece doğaya bak ve hayatın ne kadar basit olduğunu göreceksin. Bir zamanlar olduğumuz yere dönmeliyiz yanlış tarafa döndüğün noktaya. Hayatın ana temellerine geri dönmeliyiz suları kirletmeden. Deli bir adam size kendinizden utanmanızı söylüyorsa ne biçim bir dünyadır burası.WhatsApp’ta Paylaş Facebook'da Paylaş Twitter'da Paylaş

Homer olsaydın nasıl tepki verirdin3

3

2

2

1

1

0

0

BU KONULARDA İLGİNİ ÇEKEBİLİR


Yorum yapın


Musk'tan araçları yerin altındaki tünellere taşıyacak asansör videosu

Facebook, Snapchat ve Instagram'a yeni rakip, 'Houseparty'

Yarın vizyona giriyor ama...

Apple'dan sonra windows da tahtından indirildi

Gökdelenleri yapay zekalı robotlar temizleyecek

Pet şişe devri kapanıyor, artık yeni trend su küreleri

Sözde evrim geçirip süper güçlere sahip olacaktık, emoji olduk

Galaksinin koruyucuları 2 zirveyi nasıl ele geçirdi?

Telefonlar her yüzeyde parmak izini tanıyabilecek

Google Play'den rekor, 5 milyar kez indirildi