Rüzgar durmasın, güneş sönmesin
kategori : teknoloji

eklenme : 06 Mart 2017 | 23:51

son güncelleme : 14 Haziran 2017 | 22:49


Türkiye’de yaşayan her aklı selim insanın bildiği –bilmesi de gerektiği- gibi başta enerji olmak üzere birçok sektörde dışa bağımlı bir ülkeyiz. Bizim olmayan her şeyi hızla tüketip, tükeniyoruz.


Türkiye’nin rüzgar kapasitesi ve güneşlenme süresi, rüzgarda ve güneşte bizden daha büyük yatırımlar yapıp faydalanmış ülkelere göre çok daha fazla. 2017 ocak verilerine göre toplam güneş santrali kurulu gücü 860, rüzgar santrali kurulu gücü ise 6553 MW’tır. Yani rüzgar ve güneşin toplam üretim miktarı, tüketim miktarının sadece ve sadece %6,15’i. Hidroelektrik santrallerin ürettiği 26770 MW, o da tüketimin % 27 sine tekabül ediyor. İhtyacımızın %65’ini ithal ediyoruz.


Sadece beyin değil rüzgar ve güneşte bedava


Son zamanlarda yenilenebilir enerji için verilen teşvikler sonucu yapılan yatırımlar hızla artıyor. Her ne kadar geç kalınmış bir girişim olsa da yapılan yatırımlar ve kurulan santraller, neredeyse bazı Avrupa ülkelerini sollayacak nitelikte. Özellikle rüzgarda ve güneşte.


Danimarka bugün enerji ihtiyacının %100 ünü rüzgardan karşılıyor. Almanya güneşten ürettiği elektriği kullanıyor; yetiyor, artıyor bir de bunu ithal ediyor. Biz ne yapıyoruz?


Biz de kendi çapımızda ilerleme kaydetmeye çalışıyoruz. Kurulan güneş enerjisi ve rüzgar santrallerinin hepsi son 10 yıl içerisinde yapıldı. Hibeler ve teşvikler devam ettiği sürece yatırımların sonu gelmeyecek. Rüzgar durmadığı sürece, güneş sönmediği sürece bu santraller hep enerji üretecek.


Suudi Arabistan değiliz ki kapımızın önünden petrol fışkırsın. Hoş, fışkırsa bile o da bir gün bitecek. Bizde yok diye demiyorum ama; bitmeyecek; sürdürülebilir, temiz, yenilenebilir kaynaklar varken doğayı mahveden petrol kömür falan kullanmak da biraz show bence


WhatsApp’ta Paylaş Facebook'da Paylaş Twitter'da Paylaş


Yenilenebilir enerji ile ilgili haberler


Bu elektrikli arabanın büyük bir avantajı var, oda güneş enerjisi ile şarj olması


Tesla'nın rakibi cep telefonundan bile daha hızlı şarj oluyor

Homer olsaydın nasıl tepki verirdin0

0

0

0

0

0

0

0
Yorum yapın


Ekip bu olunca filmin ne kadar iyi olduğu konusu önemini yitiriyor; Jumanji'den ilk fragman

Herşey karman çorman oldu

Telefonlar her yüzeyde parmak izini tanıyabilecek

Cem Yılmaz Arif v 216 kadrosuna birini daha ekledi

Peter parker okulu kırarken objektiflere yakalandı

Marvel satışları düşünce faturayı kadınlara kesti

Netflix'ten zam açıklaması

2 milyar liralık 'yüzyılın' maçını Mayweather kazandı

İTÜ Rektörü Mehmet Karaca en çok kazandıracak 10 mesleği açıkladı

Yine mi ırkçılık