Toshıba'nın 'çip bölümü' satışına baba bir teklif geldi, cevap bekleniyor




kategori : ekonomi

eklenme : 11 Eylül 2017 | 01:05

son güncelleme : 11 Eylül 2017 | 01:14






Toshiba'nın suları durulmayan 'çip bölümü' satışı mevzusunda ABD merkezli Bain Capital ve Güney Kore'li Hynix konsorsiyumu 22.3 milyar dolara alışverişi tamamlamak üzere


Reuters'te yer alan habere göre Japonya devlet destekli yatırımcılar, ABD'li küresel yatırım ortaklığı şirketi olan Bain Capital ve Güney Kore'li SK Hynix’in de bulunduğu konsorsiyum, Toshiba’nın çip bölümü satın almak için yaptığı teklifi 22.3 milyara arttırdı. Teklife dair verilecek kararın çarşamba günü açıklanacağı belirtiliyor.


Yaklaşık olarak 18 milyar dolar olan teklif 22.3 milyar dolara çıkarıldı. Fonda Bain ve Hynix payının 5.25 milyar dolar, Apple’ın ise 3 milyar dolar finansmanı olduğu aktarıldı.


Yapılan anlaşmaya göre Bain'in yüzde 49.9, Toshiba'nın yüzde 40, diğer Japon firmalarının ise yüzde 10.1 oranında yönetim kurulunda oy hakkı dağılımına sahip olduğu iddia edildi.


Gizli bir şekilde seyrettiği belirtilen pazarlıkla ilgili taraflardan bir açıklama yapılmadı. Reuters kaynakları teklifteki artışı, Western Digital’in Toshıba'nın bu bölümünü satın almak için istekli olmasına bağlıyor.


Toshiba’nın satışın Amerikalı Western Digital’e yapılması halinde karşılaşılabilecek antiröst incelemesinden çekindiği belirtiliyor.


Western Digital’in başını çektiği konsorsiyumda devlet fonu Innovation Network of Japan, ABD’li özel sermaye fonu KKR & Co ve Japon Kalkınma Bankası da bulunuyordu. Toshiba'nın dünyanın en büyük ikinci NAND hafıza çipi üreticisi olan biriminin satışından sağlayacağı gelirle, milyarlarca dolarlık Westinghouse nükleer yatırım zararını kapatmaya çalışacağı düşünülüyor.


WhatsApp’ta Paylaş Facebook'da Paylaş Twitter'da Paylaş





Homer olsaydın nasıl tepki verirdin



1

1

1

1

0

0

0

0
Yorum yapın


İntihar etmesini engelleyen kadınla evlenmiş

MWC 2017 ( mobil dünya kongresi ) En İyi Telefonu Seçildi

İki ayrı birime bölünen Bitcoin bir kez daha bölündü

Yakın gelecekte sosyal medyayı kullanmayan bir amishler kalacak

Guardian of the Galaxy 2 nin ilk fragmanı yayınlandı

Olaylı ve rekortmen dizinin 6. bölüm fragmanı yayınlandı

Tesla dünyanın en büyük bataryasını yapacak

Siz o zamanları bilmezsiniz; ne zorluklar çektik biz twitter 140 karakterdi ya

Peter parker okulu kırarken objektiflere yakalandı

Google'dan Android 7.1 sürümüne zararlı uygulamalara karşı panik butonu